​​

  • Asian Bridge

    • Jan Heeres, Natalie Tha, Yuki Hishikawa, 6th Best Team

    • Jan Heeres, 8th Best Speaker

    • Natalie Tha, 10th Best Speaker

  • KK-Cup

    • Naoto Oshiro,Yuta Taira, Reserved Breaking Team

    • Yuta Taira,7th Best Speaker

    • Takeru Uchiyama, Deputy Chief Adjudicator

  • Titech Cup

    • Takeru Uchiyama, Champion and 3rd Best Speaker

    • Yuri Kimura, Grand Final Adjudicator

    • Naoki Enomoto, Grand Final Adjudicator

  • ディベートのすすめ

    • Natalie Tha (Joint), Rookie Grand Finalist

    • Yutaro Totsuka (Joint), Pre-Quarter Finalist

    • Takeru Uchiyama(Joint),Pre-Quarter Finalist

    • Masahiro Ito(Joint),Quarter Finalist

    • Masahiro Hayashi, Deputy Chief Adjudicator

    • Tomohiro Kobayashi, Breaking Adjudicator

  • The Kansai

    • Takeru Uchiyama(Joint), Quarter Finalist and The Best Speaker

    • Kento Nagasaki, Natalie Tha,Yuta Taira, Reserved Rookie Breaking Team

    • Masahiro Ito, Breaking Adjudicator and 5th Best Adjudicator

    • Yutaro Totsuka, Reserved Breaking Adjudicator

  • JPDU Spring Tournament

    • Kohei Umedera,Naoki Enomoto,Natalie Tha, Oct Finalist

    • Takeru Uchiyama, Breaking Adjudicator and 6th Best Adjudicator

    • Yutaro Totsuka, Breaking Adjudicator

    • Yuri Kimura, Breaking Adjudicator

  • Nagoya Debate Open

    • Naoki Enomoto(Joint), Quarter Finalist and 7th Best Speaker

    • Masahiro Ito, Breaking Adjudicator and 3rd Best Adjudicator

    • Takeru Uchiyama, Deputy Chief Adjudicator

  • Pre-Gemini Cup

    • Natalie Tha, Jan Steinhauser, Yuta Taira, 2nd Best team

    • Naoki Enomoto, 2nd Best Adjudicator

  • Gemini Cup

    • Jan Steinhauser, Natalie Tha, Yuta Taira, Oct Finalist

    • Daigo Kimura, Breaking Adjudicator

    • Naoki Enomoto, Breaking Adjudicator and 4th Best Adjudicator

    • Takeru Uchiyama, Breaking Adjudicator and 6th Best Adjudicator

    • Yutaro Totsuka, Deputy Chief Adjudicator

  • K-Cup

    • Takeru Uchiyama, Deputy Chief Adjudicator

  • Kyushu Debate Open

    • Takeru Uchiyama(Joint), Grand Finalist and 6th Best Speaker

    • Naoki Enomoto(Joint), Quarter Finalist

    • Kento Nagasaki, Yuta Taira, Rookie Reserved Breaking Team

  • Icho Cup​

    • Naoki Enomoto, Breaking Adjudicator

  • JPDU Autumn Tournament

    • Naoki Enomoto, 7th Best Speaker

    • Takeru Uchiyama, Breaking Adjudicator and The 3rd Best Adjudicator

    • Masahiro Ito, Breaking Adjudicator and The 5th Best Adjudicator

  • Osawa Cup

    • Naoki Enomoto(Joint), Grand Finalist and 4th Best Speaker

  • ESUJ Debating Competition

    • Naoki Enomoto, Natalie Tha, Grand Finalist

  • Umeko Cup

    • Seigo Saito, Tomoki Ura, Oct Finalist

    • Masahiro Hayashi, Breaking Adjudicator and The 3rd Best Adjudicator

    • Naoki Enomoto, Deputy Chief Adjudicator

  • BP Novice Kanto

    • Pascal Bernardino Pama, Yuta Taira, Pre-Quarter Finalist

    • Pascal Bernardino Pama, Rookie 7th Best Speaker

  • Japan BP

    • Masahiro Hayashi, Shoki Richard Shu, Oct Finalist

    • Naoki Enomoto(Joint), Oct Finalist

    • Takeru Uchiyama(Joint), Oct Finalist and 8th Best Speaker

    • Masahiro Ito, Breaking Adjudicator and 8th Best Adjudicator

    • Yusuke Yonezawa, Breaking Adjudicator

    • Yutaro Totsuka, Judge Test Adj Core Special Award

  • Ryoso Cup

    • Naoki Enomoto(Joint), Semi Finalist and 7th Best Speaker

    • ​Takeru Uchiyama, Breaking Adjudicator

List of achievements in 2017

Now it's your turn !